Zeskoczysz z deski, umieszczonej na szczycie wieżowca? To pytanie nabiera nowego znaczenia, gdy masz na sobie okulary VR i właśnie czujesz, jak deska kołysze się na wietrze. Immersja, zanurzenie, drżenie… Choć wiesz, że tak naprawdę kawałek drewna leży na podłodze w salonie. Czym charakteryzuje się Virtual Reality w przemyśle i biznesie?

Dobry scenariusz i efekty specjalne potrafią wciągnąć nas w świat bohaterów filmu, gry czy spektaklu. Ze zjawiskiem pełnego zanurzenia, tzw. immersji, oraz jej skutków na pewno zetknęli się już gracze, wykorzystujący okulary VR.

Nie każdy jednak wie, że wirtualna rzeczywistość jest technologią wykorzystywaną również przez psychologów – tych, zajmujących się edukacją, rozwojem, ale też psychoterapią. VR umożliwia zetknięcie się z trudnymi sytuacjami, doświadczenie określonych bodźców oraz emocji w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach.

VR a psychologia

Aplikacje wirtualnej rzeczywistości z powodzeniem pomagają w radzeniu sobie z lękami, fobiami, PTSD, depresją, autyzmem czy uzależnieniami. Naukowcy wciąż starają się lepiej zrozumieć mechanizmy oddziaływania wirtualnego świata na zmianę zachowania i postaw.

Czy i w jakim stopniu zanurzenie się w świat wirtualny umożliwia rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych, a nawet cech osobowości? Jakie czynniki są odpowiedzialne za powstanie immersyjnego środowiska? Jak tworzy się treningi od strony psychologicznej i technologicznej? Badaniem wpływu VR na wzmocnienie odporności psychicznej zajmujemy się, realizując projekt naukowo-badawczy wspólnie z doświadczonymi psycholożkami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

VR w biznesie

Szukamy nowych dróg, rozwiązań i połączeń, co często wymaga pójścia pod prąd. Dlatego stworzyliśmy własny dział Badań i Rozwoju. Właśnie tu powstają trójwymiarowe modele i prototypy produktów oraz aplikacje mobilne, napędzane pasją do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. 

Interaktywny model produktu tworzymy przy użyciu technologii BIM. Uwzględnia on wszystkie parametry techniczne obiektu i jest wiernym odwzorowaniem oryginału.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie AR i VR?

Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości wirtualny model można wkomponować w realną przestrzeń, obejrzeć w dowolnej skali i ustawieniu. Przygotowana przez nas aplikacja pozwala zaprezentować klientowi produkty w dowolnym miejscu i czasie, mając do dyspozycji jedynie tablet lub telefon.

Tworzymy wrażenia. Interakcja, zgłębianie i wyobraźnia – zamknięta w trzech słowach definicja VR – daje nam nieskończone możliwości twórcze.

Do prezentacji większych i bardziej skomplikowanych obiektów wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość oraz okulary VR. Technologia pozwala dokładnie przyjrzeć się modelowi, zapewnia bogate doświadczenia przestrzenne, możliwość poruszania się w wirtualnym świecie i wchodzenia z nim w interakcję.